• shadow of chernobyl
  • clearsky
  • call of pripyat
  • stalker 2
  • metro 2033
  • modding
  • larp
  • Čerrnobyl
  • forum
Registrovaných užívate¾ov: 3589
Zaslaných príspevkov: 100875
forum
S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
Datastor Modpack Main Spanish STALKER Community STALKER Community in France RPG Vault
Prvá slovenská fanstránka o hernej sérii WORMS NightStalkers: Return to Chernogorsk Zone - OFP Mod ChernobylZne.cz
S.T.A.L.K.E.R. LARP

Tipy pro nováčky - zbraně

ciara
11.06.2011 | Branislav Šiftár
„Bouchačky - jóóóó…“
 
Tento článek bych rád věnoval výzbroji na LARP S.T.A.L.K.E.R:
 
Neboť se dnes pouštíme do ožehavého tématu, tak se v klidu uvelebte, kuřáci zapaltež sobě baleniko, nekuřáci nechť si poslouží sklenkou něčeho dobrého z vlastních zásob.
 
V prvé řadě se podíváme na problematiku zbraní obecně. Zásadní otázka zní: Potřebuju na LARP S.T.A.L.K.E.R. vlastně zbraň? Odpověď zní překvapivě – NE. Proč? Jednoduše proto, že nejsme bojově zaměřený LARP. Ovšem je potřeba to brát s rezervou, některé frakce totiž předpokládají, že zbraň mít budete, stejně tak je potřeba si uvědomit, že drtivá většina lidí kolem vás, které potkáte, je mít bude. Pokud tedy nechcete být jen potravou pro Snorky, nebo dobročinnou organizací zásobující Bandity zbožím, pak Vám doporučuji si nějakou krochnu zajistit. Je sice pravda, že všechny situace ve hře by mělo jít vyřešit i beze zbraně a skutečně se o to můžete pokusit, ale nedoporučuji Vám to, přinejmenším do doby, než budete zkušenější. Přísloví postulující, že: „Útěk se zbraní je lepší, než útěk beze zbraně.“, tu platí dvojnásob.
 
Když jsme si tedy vyjasnili, jako že zbraně ano, tak si je tu hezky rozebereme podle typů a něco si k nim povíme:
 
 
CHLADNÉ, neboli KONTAKTNÍ ZBRANĚ
 
Nikdo Vás nebude nutit si takovou zbraň brát, ale může se hodit na dorážení raněných, na cvičné souboje, či jen jako kostýmový doplněk. Pokud nemáte něco takového doma, pak doporučím gumový nůž, který se dá koupit do 500,- Kč ve většině armyshopů. Nůž je takový nejuniverzálnější, dá se sice sehnat i gumová cihla, požární sekera, granát a další bejkoviny, ale ten nůž je jediná skutečně opakovatelně použitelná věc a pokud to s LARPy myslíte vážně, pak vám dlouho vydrží a uživíte ho i jinde, než jen na našem LARPu. Jestli nemáte volný pětikilo, tak si něco takovýho můžete vyrobit. Návodů je na youtube a stránkách dřevárníků hromada, takže já tu nebudu plýtvat úhozy na popis výroby. Hlavně prosím všechny pseudoelfy, aby si s sebou nebrali epická válečná kladiva, či zbraně typu „ultimate axe of choppin´ the unforgotten, obyčejný nůž bohatě postačí, s přivřeným okem i sekyrka, nebo mačeta. Mějte taky na paměti, že veškeré zbraně si organizátor vyhrazuje vyzkoušet na jejím majiteli. Takže když přitáhnete plastovej, nikoli gumovej, RAMBO-nůž, tak že při první příležitosti vás s ním nějaký organizátor seřeže a do hry vám ho nevpustí.
 
PALNÉ ZBRANĚ
 
Protože pravidla jasně vymezují  použitelné typy zbraní na „kuličkovky“ o rážích 6 a 8 mm BB, tak ani nemá cenu psát o něčem jiném. Předně upozorním, že na LARPu, máme povoleno jen toto, proto, kdo tam přijede s plynovkou na pepřák, či dokonce ostrou, jede bez pardonu domu. (Příslušnící ozbrojených složek a IZS mají samozřejmě vyjímku). No a když už se tam budete prohánět s replikou, tak se sluší vás seznámit s příslušnejma replikama v zákoně. Nebudu rozepisovat všechno a jen vypíchnu nejproblémovější body, takže neočekávám, že se někdo bude točit na tom, že něco nevěděl, protože neznalost zákona neomlouvá,  a  navíc není naší povinností Vás upozorňovat na Vaše povinnosti vyplývající z Vašich práv.
 
 
Tak jdeme na to. Všechno tu budu rozepisovat z novely zákona o střelných zbraních z roku 2003.
 
1.              Nové je rozdělení kategorií zbraní. Airsoftové zbraně spadají podle nového zákona do kategorie D - Plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně dosahuje nejvíce 16 J - §7 písm. e).
 
To je celkem jasné, ne? Tedy pokud se oháníte replikou, je to stejně chápáno jako  zbraň, tak bacha na to. Pojmu úsťová energie taky všichni rozumíme, takže jen přidám poznámku, že pokud si v cizině koupíte díly, které neprošly testování zkušebnou pro zbraně a střelivo, tak byste to měli udělat, nicméně jsou to obrovské ceny, takže se držme toho, co je k dostání u nás doma, a za kopečky nekoukejte.
 
2.       Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům. Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet též právnická osoba - §15 odst. (1).
To je taky vcelku jasné, že? Mladším 18-ti let koupí krochnu rodiče, takže se k ní stejně dostane, ale pozor. Na vlastní akci potom za případné průsery odpovídá nejstarší osoba na místě. To jen tak na okraj, protože se nás to netýká.
 
3.        Střelba ze zbraně uvedené v §7 písm c) až g) (airsoftové zbraně) nebo ze zbraně uvedené v §7 písm. j) je zakázána na místě, kde by mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku, pokud se nejedná o použití zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku - §15 odst.(3).
 
První část jasná jako facka, problém je v druhé části a to konkrétně při zranění. V zásadě lze prohlásit, že pokud k nějakému dojde, je vždy chyba na straně toho kdo stiskl spoušť. To ale tak úplně neplatí, pokud je to v rámci boje, kde lidi věděli, že se bude střílet. Tam pak je na vině nepřiměřená ochrana a nedbalost zraněného. Z toho plyne NOSTE FURT BREJLE! Ani když to sem napíšu tisíckrát, tak to nebude stačit. Kulička vám zblízka může roztrhnout kůži, ale nic víc, než trochu bolesti a strup se nestane, vystřelený oko je průser, protože to nesroste, nezahojí se a zkrátka neuvidíte. Takže NOSTE FURT BREJLE!!!
 
4.       Držitel zbraně kategorie D je povinen zbraň a střelivo do ní zabezpečit proti zneužití, ztrátě nebo odcizení - §15 odst. (4).
Zdánlivě zbytečná poučka, ale jen do chvíle, než si uvědomíte, že  s tou vaší špuntovkou, co jste včera vytrousili, někdo dneska vykradl benzínku a policajti maj vaše otisky. Fajn pocit, že?
 
5.        Držitel zbraně kategorie D nesmí zbraň nosit viditelně v místech, kam má veřejnost volný přístup - §15 odst. (5) písm. a).
Prostor na naši akci je pronajatý, takže tam si můžete vzít třeba čtyři rotačky, ale když je tam povezete, tak je nesmí nikdo vidět, jasné? Lidi by z toho mohli mít šok, nebo na vás zavolat orgány, že  jste terorista, a podobně.
 
6.        Držitel zbraně kategorie D nesmí zbraň nosit nebo s ní jakkoliv manipulovat, pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů, návykových látek, léků nebo v důsledku nemoci - §15 odst. (5) písm. c).
Zase něco, co nepotřebuje výklad.
 
7.        Příslušník policie je oprávněn zadržet zbraň kategorie A, B, C nebo D, střelivo, zbrojní průkaz, průkaz zbraně nebo zbrojní průvodní list pro trvalý vývoz, trvalý dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva, aby jejich držiteli zabránil v jednání, kterým porušuje povinnost nebo nedodržuje zákaz stanovený tímto zákonem. Příslušník policie, který zadržel věc uvedenou ve větě první, vydá jejímu držiteli na místě potvrzení o převzetí zadržené věci a neprodleně ji odevzdá s uvedením důvodu zadržení příslušnému útvaru policie, který rozhodne o jejím zajištění (§57), o odnětí zbrojního průkazu podle §27 nebo o odnětí zbrojního průvodního listu pro trvalý vývoz, trvalý dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva podle §48 - §56
 
Ano, policie Vám může zbraň zabavit a ano, nemůžete proti tomu nic udělat, ale musí vám dát potvrzení o převzetí a o stavu zbraně. V případě, že se tak stane a policie či jiná instituce ji poškodí, máte nárok na náhradu vzniklé škody.
 
8.       Každý, kdo nalezne zbraň kategorie A, B, C nebo D nebo střelivo do těchto zbraní, je povinen neprodleně oznámit jejich nález nejbližšímu příslušníkovi policie nebo útvaru policie, anebo orgánu místní samosprávy, který toto oznámení předá nejbližšímu útvaru policie. O oznámení vydá ten, kdo jej přijal, potvrzení - §68 odst.(2).
 
Ehm, tak ne že budete s každou kuličkou lítat na prefekturu, to se nás samozřejmě netýká. Opět je tu ale jedno ALE. Jsme v bývalém vojenském objektu a proto je možnost, že najdete něco, co tu po demilitarizaci zůstalo. V takovém případě vždy nejdřív volejte organizátora a počkejte, až přijde, on posoudí, jestli je, nebo není to, či ono herní a PČR případně kontaktuje sám, abyste se mohli dál věnovat hře.
 
 
Tímto končím výcuc ze zákona a nadále se budu věnovat již zbraním jako herním doplňkům.
 
KRÁTKÉ MANUÁLNÍ ZBRANĚ
 
To budou pistole a všechny krátký do délky dejme tomu 40cm. Manuální znamená, že před každým výstřelem je potřeba natáhnout. Po čem sáhnout? Modelů je nepřeberné množství, ale jestli chcete opravdu něco extra, tak berte Vz.61“Škorpion“ od MARUIky, to je kus opravdu k nezaplacení. Větší přesnost a dostřel v týhle kategorii asi těžko seženete, další výhodou je zdvojený zásobník s velkou kapacitou. Má jedinou nevýhodu, a sice že zásobník se nevkládá do pažby a proto nelze použít klasický pistolový holster. Pokud chcete spíš klasickou pistolovou konstrukci, tak přijde  na řadu CZ.75 taktéž od MARUIky. Kompaktní, s dobrým výkonem, jen magacín má menší a hůř se natahuje. Její nevýhody můžete setřít koupí pistole Mk. 23 SOCOM, pro změnu opět od MARUI. Je podstatně větší, z čehož plynou výhody i nevýhody tomu odpovídající, má však větší zásobník, je až neuvěřitelně tichá a rozborku by zvládl i cvičený šimpanz.
 
DLOUHÉ MANUÁLNÍ ZBRANĚ
 
Sem spadá všechno manuální, co se doslova nevešlo do horní kategorie. Výběr je tu také větší, už proto že se nám to dělí do samopalů, pušek a brokovnic. Vezmeme to popořadě, takže samopaly. Tady doporučím HK MP5SD3 nebo SD6, jediný rozdíl je v pevné a výsuvné pažbě, konstrukčně je ta samá. Opět je to zbraň s dobrým výkonem a oproti jiným modelům, díky integrovanému tlumiči, i o něco tišší.  Pokud chcete něco jiného, pak je to zcela na Vás, protože odlišnosti jiných modelů jsou tak zanedbatelné, že ve výkonu nepocítíte valného rozdílu. Pušky jsou však zcela jiná káva. Vezmu to souhrnně se sniperkami, protože bez upgradu jen máloco překoná hranici 300fps, která u nás určuje hranici pro sniperky. Jsou zde jasní dva favoriti L96A2 a SVD Dragunov. L96 je méně střapatá, takže se vám nebude chytat do hejkala, nebo do křoví, taky konstrukce je robustnější a její upgrade je jednodušší a lacinější. Naproti tomu SVD už v základu vyniká takovou silou a přesností,  že se blíží hranici sniperky. Navíc se prodává verze s točným magacínem na 250 ran. Brokovnice jsou kapitola sama pro sebe,  dělí se na další dvě kategorie. Jednohlavňové jsou v podstatě manuální samopaly v šasi brokovnic, takže se nebudu rozepisovat. Trojhlavňové jsou pak vybaveny trojím nabíjecím mechanismem, písty i hlavněmi, takže střílí tři kule najednou. Tu doporučím buď SPAS12 nebo M3 SHORTY. Ani u jednoho typu nepočítejte s tím, že byste nějak moc upgradovali. Jinak je výběr spíš na vaší preferenci. Oba typy k nabíjení využívají patrony po třiceti kulích, takže z jedné vytěžíte deset výstřelů.
Tím jsem vyčerpal možnosti startovních zbraní pro nováčky. Vy se k ničemu lepšímu do začátku hry nedostanete. Proto pečlivě zvažte výběr, protože s touto zbraní strávíte mnoho času.
 
KRÁTKÉ AUTOMATICKÉ ZBRANĚ
 
Plynové a elektrické pistole. Abych pravdu řekl, AEP jsem nikdy nepřišel na chuť, tedy ani nemohu odpovědně doporučit nějaký typ. V ruce jsem jich pár měl, ale výkon mi přišel tak chabý, že mi nestálo za to se u nich zdržovat. Třeba se ale najde někdo, kdo na ně nedá dopustit, pro informace tedy za ním. Plynovky, jak je chápeme my, jsou zbraně střílející 6mm BB za pomoci stlačeného plynu. V odborné literatuře se používá výraz větrovky, my se však přidržíme plynovek. Jsou jak automatické, tak semi-automatické. Automatické střílí, dokud držíte spoušť a v magacínu je munice, u poloautomatů musíte pro každý výstřel zmáčknout spoušť (ale nemusíte natahovat). Z automatických plynovek doporučím GLOCK 18C, což je zbraň s dosud nepřekonanou kadencí (19ranný zásobník pod vteřinu), ale spotřeba plynu je enormní a taky údržba je velmi složitá, navíc je poměrně poruchová. Je to zbraň spíš pro efekt a na speciální situace. Poloautomaty bude zastupovat neoficiální vůdce plynovek Mk.23 SOCOM, nejtišší zbraň co znám, výstřel neuslyšíte už z 5-ti metrů, vynikající spotřeba plynu, kdy na jedno naplnění vystřílíte i 70 ran, velká kapacita zásobníku (23 ran), bezproblémový chod (Mám ho 7 let a ještě jsem neopravoval). To všechno jsou argumenty, proč investovat do této zbraně. Nevýhody jsou velikost, cena a cena náhradních zásobníků.
 
DLOUHÉ AUTOMATICKÉ ZBRANĚ
 
Tak tady je nejširší možný výběr. Pro každého něco a proto nebudu rozpitvávat co a jak.  Snad jen že pokud pomýšlíte na začátek takhle vysoko, berte ověřenou značku (Pro mě MARUI, ale každý vám řekne něco jiného) a pokud se budete chtít řídit mojí radou, tak buď AK-74 nebo HK G36, obě zbraně vynikající výkonem v základu a snadno se upgradují, navíc mají bytelnou a neviklavou konstrukci, na rozdíl od zprofanovaných COLTů, to jsou všechny ty M16 a M4 a podobný zvrhlosti.
 
 
ZBROJNÍ PRŮKAZ
 
Tuná Vám osvětlím fungování herního zbrojního průkazu.
 
Mimo své startovní zbraně, pro kterou nepotřebujete zbroják (a je tudíž nezcizitelná) potřebujete k jakékoli zbrani i zbrojní průkaz. To znamená, že i když máte super duper sniperku v autě, tak jí nemůžete použít, protože k ní nemáte zbroják. Zbroják si koupíte za herní peníze vydělané plněním úkolů, nebo okrádáním spolustalkerů, dle své vlastní nátury. Jakmile máte v ruce kartičku zbrojního průkazu, jdete si do auta pro tu svojí flintu, na kterou zbroják připevníte. Dokud tam ta karta visí, tak můžete vesele střílet. Až sem je to jednoduchý. V okamžiku kdy tu kartu na kvéru nemáte, protože jste ji ztratili, nebo vám ji někdo ztopil, tak tu zbraň použít nesmíte. Ne protože byste na to neměli právo a bez zbrojáku  by vás začala honit armáda, ale protože tam ta zbraň prostě není.  Zbrojní průkaz supluje zbraň a tam kde není kartička, tam není ani zbraň, alespoň herně. Takže se chovejte jako byste ji skutečně neměli. Nenoste ji na zádech, protože by někdo mohl pojmout dojmu, že ji ve skutečnosti máte, i když nevidí kartičku, to prostě nejde.
 
Několik příkladů:
Drsný stalker Véna z frakce Čuma byl povýšen a za prémii se rozhodl si pořídit automatickou pušku. Jde tedy za překupníkem, kde si za příslušný obnos pořídí kartičku na dlouhý automat. S touhle kartou se odebéře na parkoviště (a po cestě bude mít na sobě reflexní vestu, protože tam není), kde si vleze do auta a vytáhne z něj svojí M4. Na lučík, nebo za pažbu uváže provázek, na jehož druhém konci visí kartička ZP. Stále ve vestě se vrátí k překupníkovi, nebo někam do Zóny (ale tak aby nenaboural herní akce jiných hráčů, takže se náhodou neobjeví v zádech útočící jednotky nepřátelské frakce Uctívačů), tam si sundá vestu a už zase hraje, tentokrát se svojí puškou. Mocný velitel ho pošle na hlídku a milý Véna si řekne: „Prcat“ a místo toho odejde někam pryč, kde se opře o strom, flintu si položí vedle sebe a usne spánkem spravedlivých. Ejhle okolo se plíží vychcaný Pepa z frakce SVORA a zmerčí podřimujícího Vénu. Připlíží se zezadu a kartičku z kvéru mu sundá, pak se zase potichu odplíží pryč i s Vénovo ZP. Véna se vzbudí, řekne si, že už „hlídkoval “ dost, sebere kvér, ale ouha. Chybí mu kartička. Véna tedy s protáhlým ksichtem nasadí vestu, odnese kvér do auta a ještě musí vysvětlovat šéfovi, jak to, že nemá bouchačku.
 
Vychcaný stalker Pepa z frakce SVORA má dnes dobrý den, okradl jednoho spícího pitomce a třímá teď zbroják na dlouhý automat. Pepa si ale na akci dlouhý automat nepřivezl a chce si kořist nechat pro sebe, ani ho nenapadne ho nabídnout někomu z frakce a hned peláší k dýlerovi zbraní mu za tepla ukořistěný zbroják střelit. U zbrojíře kartičku vymění za tučný obnos ZARjadů, které vzápětí vymění za zbroják pro plynovou pistoli a trochu munice. Pepa si nasadí vestu a jde si do auta pro zbraň, na kterou namontuje kartičku a s ní se stále ve vestě vrátí do Zóny, kde začíná znovu hrát, tentokrát už s plynovkou, ou yea.