• shadow of chernobyl
  • clearsky
  • call of pripyat
  • stalker 2
  • metro 2033
  • modding
  • larp
  • Čerrnobyl
  • forum
Predpoveď počasia na nasledujúci deň pre oblasť Černobylu FAQ - najčastejšie otázky neskúsených stalkerov a odpovede na ne
Official S.T.A.L.K.E.R.

Promote Your Page Too
Registrovaných užívate¾ov: 3589
Zaslaných príspevkov: 100875
forum
S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
Datastor Modpack Main Spanish STALKER Community STALKER Community in France RPG Vault
Prvá slovenská fanstránka o hernej sérii WORMS NightStalkers: Return to Chernogorsk Zone - OFP Mod ChernobylZne.cz
S.T.A.L.K.E.R. 2

I když o detailech dalšího dílu ještě pořád nemáme jasno ani my, tak ani samo GSC, objevil se další rozhovor se Sašou Nikolskym. A přestože je vydání ještě daleko, Saša mlží jak o závod a vy si jeho odpovědi můžete přečíst i v češtině. 
 
DraugenCP: Kdy vůbec padla myšlenka k tomu, aby začal vývoj další hry ze Stalker série?
Saša Nikolsky: Vždycky jsme chtěli vyrobit další díl, k čemuž dopomohla hromada dalších faktorů. A už v době výroby Clear Sky jsme věděli, že uděláme alespoň jeden další díl.
 
DraugenCP: Série Stalkera k sobě přitáhla fanoušky z téměř celého světa, což dokázaly miliony prodaných kopií. Pomohl tento zisk k tomu, aby se ve druhém díle objevily věci, co by dřív nebyly uskutečnitelné?
Saša Nikolsky: Samozřejmě! Větší zájem o hru nám dopomohl k tomu, abychom mohli zajistit vydavatele a technologii, se kterou bychom dotáhli naši vizi až do konce.
 
DraugenCP: Co vás vlastně vedlo k vývoji Stalkera i na další platformy?
Saša Nikolsky: V tuto chvíli na otázku nemůžu odpovědět. (Prachy, jak jinak - pozn. překlad.)
 
DraugenCP: Někteří lidé tvrdí, že Stalker bude pro konzolové publikum moc těžký. Co si o tom myslíte? Budete celý díl přizpůsobovat k obrazu konzolovým hráčům?
Saša Nikolsky: Je mi líto, ale v tuhle chvíli nemůžu odpovědět. (Když nevíte co by, narvěte tam autoheal - pozn. překlad.)
 
DraugenCP: Můžete nám říct, v čem se druhý Stalker od svých předchůdců bude lišit?
Saša Nikolsky: Už se třeba ví o tom, že ve Stalkerovi budou ženské postavy. S novým enginem bude ale odlišnější i další spousta prvků - skiny, textury, výkon a podobně. Chceme přiblížit hráčské zážitky víc k realitě.

DraugenCP: Bude se Stalker 2 odehrávat znovu v okolí Černobylu?
Saša Nikolsky: Samozřejmě. Ve hře budou nejenom povědomé lokace z okolí Černobylu, ale i zcela nové.

DraugenCP: Dočkáme se návratu některých starých známých postav nebo frakcí, které známe z předchozí trilogie a nebo příběh druhého dílu na starší navazovat nebude?
Saša Nikolsky: Je mi líto, ale v tuhle chvíli nemůžu odpovědět.

DraugenCP: Když už jsem zmínil frakce - vždycky mě zajímaly důvody sporů mezi Svobodou a Povinností. Připadalo mi to jako symbolický náznak sporů mezi západní a ruskou politikou v novodobé Ukrajině. Vidíte to taky tak?
Saša Nikolsky: Zajímavá otázka, na kterou bych sice hrozně rád odpověděl, ale v zájmu budoucích dílů radši odpovím jenom... ano i ne.

DraugenCP: Jakou frakci v týmu vlastně preferujete?
Saša Nikolsky: Je to zhruba padesát na padesát, ale Svoboda trochu vede.

DraugenCP: Stalkerská série je známá hlavně díky několika zajímavým modifikacím. Je nějaká pravděpodobnost, že se v dalším díle dočkáme některých komunitních vylepšení?
Saša Nikolsky: No, z modifikací nic konkrétního neplánujeme. I tak modding scénu ale sledujeme a některé modifikace jsou skutečně báječné a dokazují, že komunita Stalkerskou sérii má hodně ráda. Pokud přijdeme na nějakou opravdu rozvíjející myšlenku, tak ji do hry dáme.

DraugenCP: Celkem velkou pihou na kráse byla relativní zabugovanost prvních dvou dílů - Stínu Černobylu a Clear Sky. Hlavně se jednalo o chyby znemožňující postup v příběhové linii, což pak muselo řešit několik patchů. Třetí díl (Call of Pripyat) byl v tomto ohledu mnohem lepší, ale s příchodem nového enginu se pochopitelně otázka kolem stability chtě nechtě vrací. Jak chcete zabránit stejným chybám, které se objevily už v minulosti?
Saša Nikolsky: U Call of Pripyat lépe fungoval proces betatestu. To je taky hlavní důvod, proč celá hra byla znatelně stabilnější.

DraugenCP: Několik recenzentů vytýkalo multiplayeru v dřívějších dílech nemastnost a neslanost a nulovou snahu přinést hráčům něco dosud neviděného. Chcete ze síťové hry udělat stěžejnější prvek a nebo moc inovací nechystáte?
Saša Nikolsky: Ano! Multiplayer chceme vylepšit tak, aby bavil všechny hráče. Ve hře budou jednak už známé klasické režimy a druhak i několik překvapení.

DraugenCP: Mnoho hráčů a kritiků vytýká FPS akcím stagnaci, kdy se hráči prodírají stále stejnými prostředími bez nápadu, což je vidět kupříkladu ve srovnání se sérií Call of Duty a Medal of Honor. Souhlasíte s myšlenkou, že tvůrcům docházejí nápady?
Saša Nikolsky: Hry jsou vyráběny pro trh a když se objeví nějaká zajímavější hra, všichni se ji samozřejmě snaží napodobit tak, jak to jenom jde. Osobně si myslím, že žánr FPS akcí je rozvíjen nejenom Stalkerem, ale taky třeba sérií Fallout nebo Bioshock, kde jde přece jenom o něco víc, než jenom o držení šipky dopředu a střelbě po všem živém. Musíte brát v potaz morální rozhodnutí (a teď bez ohledu na to, zda jde o koridorovou střílečku nebo hru s otevřeným herním světem).

DraugenCP: Které hry měly na vývoj Stalkera zásadní vliv?
Saša Nikolsky: Samozřejmě jsou to hry jako například Half Life nebo Fallout... což jsou jedny z nejslavnějších počinů, co kdy byly vyrobeny.

DraugenCP: Má kulturní pozadí týmu vliv na celou sérii Stalkera? Nebo ještě líp - mohla by stejně oblíbená hra ve stylu Stalkera být vyrobená v Americe a nebo to některé ryze ukrajinské aspekty neumožňují?
Saša Nikolsky: Podle mě je jedním z hlavních důvodů úspěšnosti ten, že Stalker je typickou východní hrou a ty se od těch ostatních přece jenom zásadně liší. Kulturní pozadí má na hru nezanedbatelný vliv.

DraugenCP: Tak, teď už poslední otázka - co je vlastně vaším cílem? Jak má druhý díl vypadat a co by měl splňovat, abyste z výsledku byli spokojení?
 
Saša Nikolsky: Cílem je pokusit se přiblížit víc prvotnímu konceptu Zóny, stalkerům a hratelnosti. Věříme, že jsme na správné cestě. Pokud se hráčům druhý díl bude líbit, tak to pro nás bude dostatečný úspěch.
 
 
 
Zdroj: GSC Twitter, Gamespot.com
 
06.11.2010 | datastor
 
Zcela kompletní překlad hry STALKER: Call of Pripyat, vytvořený speciálně scorpions komunitou. Přeloženy jsou nejen texty v běžných dialozích, ale i všechny animace. To vše bez zbytečné spisovnosti.
Budete-li mít jakékoliv otázky, stačí navštívit naše fórum, kde najdete i odkazy ke stažení.