• shadow of chernobyl
  • clearsky
  • call of pripyat
  • stalker 2
  • metro 2033
  • modding
  • larp
  • Čerrnobyl
  • forum
Posledné novinky ostatných Sco Stalker modulov:
FAQ - najčastejšie otázky neskúsených stalkerov a odpovede na ne
Registrovaných užívate¾ov: 3201
Zaslaných príspevkov: 100720
forum
S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
Datastor Modpack Main Spanish STALKER Community STALKER Community in France RPG Vault
Prvá slovenská fanstránka o hernej sérii WORMS NightStalkers: Return to Chernogorsk Zone - OFP Mod ChernobylZne.cz
S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky

Na internetu se objevila zcela nečekaná zpráva - nově ohlášený druhý Stalker (zatím bez podtitulu) by se měl oprostit od žánru FPS akcí a přejít do škatulky akčních adventur. GSC k tomu vedla nejen snaha o oživení celé série, ale převážně lepší možnosti, jak rozvíjet příběh a zodpovídat otázky, které předchozí Stalkeři mezi hráči vyvolali. A ač se to zdá být k neuvěření, objevil se i krátký rozhovor s PR manažerem Vdolkem Obrovskym.

První otázka byla vcelku pochopitelná: Jak na tom bude stabilita hry? Víme, že je to už otřepaná fráze, ale i tak by nás to zajímalo. Proběhne betatest? Vdolek bez váhání odpověděl, že "Adventura betatest nepotřebuje. Betatest je jenom pro burany!". Po chvíli ještě s nepatrným úšklebkem dodal, že hru samozřejmě testují a pokud naběhne, není co řešit a v průběhu hraní se žádná další chyba vyskytnout nemůže. To obstarává vcelku nový engine, jehož jméno ale GSC také ještě neuvedlo.

O grafice ještě žádné konkrétní informace nepadly, stejně jako o hardwarových požadavcích. Ty by ale s přihlédnutím k hernímu žánru nemusely být nijak přehnané. Zatím se ví jen to, že v této fázi se hra nespustí na žádné sestavě s grafickými kartami od Ati nebo nVidie, ale to se ještě pořád může změnit.

Hudební doprovod by měl obstarat ukrajinský sbor "Leninův zvoneček", který už měl prsty i v několika dalších místních projektech. Budou se střídat jak akční pasáže, kdy hudba hráče pořádně motivuje k dalšímu postupu a pak samozřejmě i pasáže klidové, především orchestrální.

Pozadu nebude stát ani příběh, který by měl nabídnout hned dvě dějové větve. V té první se podíváme do Střelcovy minulosti ještě před tím, než se vůbec vydal do Zóny. V ní se živil jako taxikář, což nám dává jistou naději na to, že ve hře budou i pojízdná vozidla a mnohem rozlehlejší herní svět. Druhá větev bude zase pojednávat o době, kdy byl major Děgtarjev z Call of Pripyat naverbován k ukrajinské armádě a postupně se vypracovával až na eso místního sboru.

Potěšitelné je však to, že v rámci zachování co největší provázanosti bude hra odkazovat i na předchozí díly - setkáme se tak jak s bjurery a jakobypsy, ale i s mutanty zcela novými. Namátkou jmenujme kupříkladu velkého prasopsa, ustrašeného srnkošneka a nebo zákeřného vososlona. Zcela novou úlohu sehrají pijavice, kdy si hlavní postava jednu z nich ochočí a v pozdější fázi si ji nechá přisát na čelo. To by mělo údajně mít hned několik výhod, které ale autoři zatím ještě pořád tají.

Víme však, že v průběhu hraní by mělo dojít i na odhalení toho, jak se do Zóny vůbec dostala ona tajemná flaksa Bětka. Ostatně několik zmínek jste mohli najít už na našem diskuzním fóru.

Hra by měla být distribuována hned na čtyřech dvouvrstvých DVD, což je na adventuru poněkud nestandardní řešení. GSC se ale dušuje tím, že všechny textury ve hře budou neuvěřitelně detailní a navíc bude možné si obraz přibližovat a oddalovat. Kvalita textur má zajít až tak daleko, že bude možné zcela bez problémů přečíst jména na domovních zvoncích. Hořkou vadou na kráse tak zůstane velikost volného místa, které si hra při instalaci ukousne. Zatím se mluví o nějakých třiceti gigabajtech, což není rozhodně málo.

Nový Stalker by měl vyjít někdy v únoru příštího roku. Nezbývá tedy nic jiného, než GSC držet palce a doufat, že jim práce půjde pěkně od ruky.
01.04.2010 | datastor